Çocuklarda Kurdeşen Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Kurdeşen Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda kurdeşen, Ürtiker olarak da bilinen bir deri hastalığıdır. Belirleyici özelliği, yoğun kaşıntının eşlik ettiği deri döküntülerinin olmasıdır. Deriden daha kabarık olan Ürtiker plağı, sınırları belirgin ve yuvarlakça bir görünüm gösterir. Derinin tekrarlayabilen bir rahatsızlığı olup, ciltte boyutlar birkaç mm'den 8-10 cm'ye kadar değişebilen ebatlarda kızarık, kabarık, sınırları belli ve kaşıntılı deri bulgularıdır. Deride olan her bir belirti genellikle 1-24 saatte kaybolurken, biraz yakınında yeni bir benzer bulgu oluşabilir. Ürtiker, kolay kolay başka bir hastalıkla karışan özellikler göstermez. Ürtiker'li olan hastaların yarısında tekrarlayan Anjioödem öyküsü de bulunur. Tek başına anjioödem görülmesi nadir bir durumdur. Ürtiker ve Anjioödem çoğunlukla yaşamı tehdit edici değildir. Deri ve cilt altında benzer görünüm veren sınırları daha az belirgin, kabarıklık, şişme, kaşıntı ya da yanma, batma hissi şeklinde ortaya çıkan belirtilerdir. Ürtiker ve Anjiöodem oldukça yaygın olarak görülür. Özellikle devam eden sadece bir ya da birkaç defa ortaya çıkabildiği gibi daha nadir olarak değişik zamanlarda tekrarlayarak hatta aylarca yıllarca devam edebilir. Bulguların olmadığı dönemlerde çocuklar son derece iyi olup, cilt tamamen sağlıklı bir görünümdedir. Çocukluk yaşlarında her yaş içinde döneminde ilk bulgular ortaya çıkabilir. Geçmişinde ve ailesinde astım öyküsü olan kişiler, daha fazla risk altındadır.


Çocuklarda kurdeşen tanısı nasıl konur?


Çocuklarda öykünün değerlendirilmesi, fiziki muayene ve alerji testleri ile tanı konur. Çocuklar genellikle yerini tam olarak belirleyemedikleri için, kaşıntıları olduğunu söylerler. Sonrasında tipik Ürtiker lezyonları belirir. Kaşıntı hissi hafif bir rahatsızlıktan, kişinin kendi cildinde soyulmalar yaratan kaşıntılara kadar değişik şekillerde olabilir. Ürtiker lezyon grupları kısa sürede belirir ve sonra kaybolurlar. Gün içerisinde lezyonlar tekrarlayabilir. Kaşıntı genelde şiddetli ve bulgular cilt bölümüyle sınırlıdır. Anjioödem gelişimi, bir kabarıklığın kenarından ya da bağımsız herhangi bir bölgeden başlayabilir. Ancak gelen bu derin ödem cilt ve cilt altı dokunun nispeten daha gevlek olduğu, göz kapakları, dudaklar, eklem çevreleri ve genital bölgelerde kendini daha fazla gösterir. Bulgular hafif bir rahatsızlıktan basınç hissine ve nefes borusunda oluşabilecek olan ödem sebebiyle ağır bir nefes darlığına gidecek kadar değişik şekillerde olabilir. Alerji testleri çoğu hastada alerji bulunduğu için tanıyı destekleyici bir testtir. Alerji testleri her yaş grubuna yapılabilir ve alerji uzmanları tarafından değerlendirilir. Elde edilen bulgular, rahatsızlığın tedavisinde yön vericidir.


Çocuklarda kurdeşen neden olur?


En sık sebep, besinlere bağlı ve özellikle besinlerdeki katkı maddelerine bağlı olarak gelişir. Besinlerden renkli sakız, şeker, çikolata, bakkaldan alınacak süt, meyve suları buna neden olabilir. Fıstık, fındık, meyve, ürtiker yapabilir. Domates, çilek ve kabuklu deniz hayvanlarına karşı kişinin alerjisi olmadan da Ürtikere neden olabilir. Çocuklarda gelişen kurdeşenin nedenlerini sıralayacak olursak;
  • İlaçlar (Vitaminler dahil),
  • Enfeksiyonlar,
  • Analjezikler,
  • Parazitler,
  • Stres,
  • Romatizmal hastalıklar,
  • Sinek böcek sokmaları,
  • Fiziksel nedenler,
  • Diğer sistemik hastalıklar,

Çocuklarda kurdeşen tedavisi nasıl yapılır?


Ürtiker ve Anjioödem'in tedavisindeki ilk önemli adım, hasta için tetikleyici olarak etki edebilecek faktörlerden (Örneğin alerjisi var ise ilgili gıdalardan ve ilaç alerjenlerinden) korunmaktır. Hastalık değişik sürelerde ve tekrarlayarak seyredebilir. Bulgular ortaya çıktığında, bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. İlaçlar şurup, hap, merhem, iğne şeklinde alınabilir. Sadece deri bulgularıyla ortaya çıkan Ürtiker ve Anjioödem çocuklarda sıkça görülür ve çoğunlukla tedavi ile iyileşir. Ancak burada önemli olan nokta Ürtiker ve Anjioödem anafilaksi ile olabilir. Anafilaksi (Ciddi alerjik reaksiyon) olgularında hayati tehlike yaratabilir. (Anafilakside deri bulgularına ilave olarak, nefes darlığı, gırtlak ve boğazda şişme, tıkanma hissi, tansiyon düşmesi, çarpıntı, şuur kaybı gibi diğer organları da ilgilendiren belirtiler vardır. Ayrıca çok nadir görülen kalıtsal tip Anjioödem'de (Anjioödem ve karın ağrısı atakları ile ortaya çıkar). Ciddi boğaz ve gırtlak şişmesi gelişerek hayati tehlike yaratabilir. Tedavisi planlanan hastalar, uygun aralıklarla takip edilerek muayeneleri yapılır. Aralarda oluşan rahatsızlıklarını nasıl tedavi edecekleri konusunda bilgiler verilir ve halledemedikleri bir sorunla karşılaştıklarında nereye başvurmaları gerektiği kendilerine açıklanır. Hastalar kendilerine önerilen tedaviye uydukları takdirde, hastalığın tekrarlama ve şiddetinde azalma görülür. Tedaviye uyulmadığı takdirde, hastalık belirtilerinde ilerleme görülebilir. Hastaların uygun aralıklarla izlenmesi ve hastalığın seyrine göre tedavinin yeniden düzenlenmesi en önemli unsurlardan biridir.
  • İlaçla Tedavi: Ürtiker tedavisinin temelini Antihista-minik ilaçlar oluşturur. Bunlar döküntülere yol açan biyokimyasal süreçleri engeller. Hastada iç salgı sistemi bozuklukları varsa bunların düzenlenmesi için faydalı sonuçlar verir. Ürtikerde mentollü, kala-minli losyonlar yerel olarak döküntülerde kullanıldığında hastayı rahatlatır. Cilde uygulandıklarında temas alerjisi oluşturabileceğinden, yerel antihistaminikler kullanılmamalıdır.

Çocuklarda Kurdeşen Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kurdeşen Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Dökmek Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Dökmek Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Duası Okunuşu ve Anlamı

Kurdeşen Duası Okunuşu ve Anlamı

Kurdeşen Tehlikelimidir

Kurdeşen Tehlikelimidir

Kurdeşen Tedavisi Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir

Kurdeşen Tedavisi Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir