Kurdeşen Çeşitleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kurdeşen Çeşitleri Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Çeşitleri, Kurdeşen kırmızı renkte döküntüler ile kendini belli eden alerjik ve kaşıntılı deri hastalığı türüdür. Kurdeşene ürtiker adı da verilmektedir. Oluşan kabarıklar genelde 05 ve 1 cm arasında değişmekte olan ödemli şişkinlikle seyreder. Bunlar tek, tek olacağı gibi bütün bir vücudu kaplayacak kadar büyük alanlar şeklinde de seyredebilir. Bazen de küçük, küçük aynen sivilce gibi kırmızı kabarıklar da oluşur. Kurdeşen hiçbir şekilde bulaşan bir hastalık türü değildir. Oluşan döküntülerin yaygın olabilmesi ise kişiden kişiye bulaşacağı gibi bir endişe yaratmış olsa dahi dokunmak ile kurdeşenin başka bir kişiye kurdeşeni bulaştırmak kesinlikle mümkün olmaz. Kurdeşen toplumda en çok rastlanılan hastalıklardan birisidir. Her yüz hastadan en az yirmisi hayatında bir kez ürtiker yani kurdeşen döküntüsü geçirmiştir.


Kurdeşen çeşitleri

  • Akut Kurdeşen
  • Kronik Kurdeşen olarak ikiye ayrılmaktadır.

Akut Kurdeşen


Akut Kurdeşen Akut seyreden kurdeşen etken maddelere maruz kalındığı zaman yani Akut kurdeşene sebep olan bir olaya rastlanıldığında bu stres ya da birtakım gıdalar olabilir. Akut Kurdeşen birden en az iki ya da altı saat içerisinde ortaya çıkan bir durumdur. Kronik seyreden kurdeşen ise bu olaydan altı hafta daha uzun süren durumlarda meydana gelen duruma verilen addır. Akut Kurdeşen Hepatit B enfeksiyonları, diş apsesi ve safra kesesi iltihapları kurdeşen ile en çok alakalı olan hastalık türleridir. Burada kurdeşen yani ürtiker çok ısrarcı seyreder. Yani tam altı haftanın üzerinde iken halen şikâyetlerin olduğu durumlarda enfeksiyon hastalıkları en çok akla gelen durumlardan birisidir. Akut kurdeşen yani akut ürtiker ise çok daha kısa süreli olur. Başladığı gibi birden en az bir gün içerisinde ya da üç gün içerisinde sona ermektedir. Akut Kurdeşen çok az da olsa altı haftaya kadar uzayabilir.


Kronik Kurdeşen


Ancak kronikkurdeşen ise yani kronik ürtiker altı haftadan çok daha uzun sürer. Bu süre içinde on sene ya da yirmi seneye kadar uzayabilir. Kronik kurdeşen başka deri hastalıkları ile çok karıştırılan bir hastalık türü değildir. Çok az yalnızca kaşıntı ile seyrettiği zaman atopik dermatit ve karıştırılabilir ya da ilaç döküntüleri az karışır. Kronik Kurdeşen onun haricinde kendi bulguları ile seyreden kendi özelliklerini göstermekte olan bir hastalıktır. Kronik kurdeşen başka deri hastalıları çok fazla karıştırılmaz kurdeşen doktora başvurmadan eğer daha öncesinde buna benzeyen deri hastalığı geçirmiş ise ya da görmüş ise bazen hasta kişilerin kendisi de kurdeşen olduğunu bile düşünür. Ancak çoğunluk ile hasta kişiler kurdeşen geçirdiklerini düşünürler. Ancak çoğunlukla hastalar kronik kurdeşen geçirdiklerini bilemezler yalnızca yaygın olan deri döküntüleri sebebi ve ilham yapıp doktora giderler. Mutlaka böyle bir deri döküntüsü olduğu anda teşhisi kendi kendinize koymak doğru değildir. Mutlaka bir doktorun yardımı ile teşhisin konulması daha doğru olmaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınızda kendi kendinize teşhisi koyarak kesinlikle tedavi yoluna girmeyin. Mutlaka doktorun tavsiye etmiş olduğu ilaçları alın.

Kurdeşen Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kurdeşen Nedir?

Kurdeşen Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kurdeşen Duası Okunuşu ve Anlamı

Kurdeşen Duası Okunuşu ve Anlamı

Kurdeşen Bulaşıcı mıdır?

Kurdeşen Bulaşıcı mıdır?

Kurdeşen Bitkisel Tedavi

Kurdeşen Bitkisel Tedavi

Çocuklarda Kurdeşen Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kurdeşen Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Belirtileri ve Tedavisi